سیمای تجاری کشور ارمنستان

کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است.. یک کشور کوچک بدون دسترسی به سواحل آبی و محصور در کوههای قفقاز. تراز تجاری ارمنستان دارای کسری زیادی بوده و بیشتر به خاطر واردات حجم بالای انرژی و محصولات صنعتی با فناوری بالا می باشد که اکثرا از روسیه وارد می شود. سهم عمده صادرات ارمنستان نیز بر پایه صادرات فلزات و محصولات کم ارزش تجاری می باشد که عمدتا به روسیه و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا صورت می گیرد. ارمنستان که از سال ۲۰۰۳ به عضویت سازمان جهانی تجارت درآمده است تا حدودی توانسته است از طریق امضای توافقنامه های تعرفه ترجیحی با اتحادیه اروپا و آمریکا و موافقتنامه های تجارت آزاد با کشورهای منطقه CIS به رشد تجاری دست یابد.

در حال حاضر ارمنستان در تلاش برای یکپارچگی با کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان (برای تشکیل اتحادیه گمرکی) است. با وجود پتانسیل بالای این کشور نسبت به وضعیت فعلی، اما این کشور هنوز از فضای رقابتی ضعیف، بهره وری پایین، حجم محدود منابع مالی و حجم بالای قوانین و مقررات زاید در فضای کسب و کار رنج می برد.

معادن: ارمنستان در زمینه تولید «مولیبدن» رتبه هفتم جهان را در سال ۲۰۱۰ میلادی داشت. ارمنستان دارای معادن مس، آهن، طلا، نمک، بازالت، مرمر، مواد خام نسوز و توف می باشد و آبهای معدنی بسیاری از جمله آبهای نوشیدنی گوارا و آبهای درمانی در آنجا وجود دارد. صادرات معدنی نقش مهمی در صادرات کشور ارمنستان دارد.

گردشگری: گردشگری در ارمنستان یکی از منابع اصلی درآمد کشور ارمنستان می‌باشد که نقش مهمی در اقتصاد ارمنستان ایفا می‌کند. در سال‌های اخیر، ورود گردشگران خارجی به این کشور افزایش داشته است. عمده گردشگران خارجی حاضر در ارمنستان، از کشورهای منطقه به این کشور سفر می‌کنند که بر اساس آمار سال ۲۰۱۴ (میلادی)، ۴۴ درصد آنها از روسیه، ۲۸ درصد از گرجستان، ۱۲ تا ۱۴ درصد از اتحادیه اروپا و ۷ درصد از ایران می‌باشند.

پنج شریک اول صادراتی ارمنستان: اتحادیه اروپا، روسیه، ایران، ایالات متحده، کانادا

پنج شریک اول وارداتی ارمنستان: روسیه، اتحادیه اروپا، چین، ایران، اوکراین

ارمنستان در بخش های ماشین آلات، صنایع غذایی، محصولات فلزی، صنایع شیمیایی و تولیدات گیاهی نیاز به ورادات دارد.

عمده روابط جاری بین ایران و ارمنستان را می‌توان صادرات گاز ایران به ارمنستان و واردات برق از آن کشور دانست.

آمارها در سال ۲۰۱۶:

  • جمعیت: ۲۹۲۴۸۱۶ نفر
  • تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری: ۱۰۵۴۷ میلیون دلار آمریکا
  • رشد سالانه تولید ناخالص داخلی: کمتر از یک درصد
  • سرانه تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری: ۳۶۰۶ دلار آمریکا
  • تورم اقتصادی: کمتر از یک درصد
  • واردات کالا و خدمات (درصد از تولید ناخالص داخلی): ۴۳ درصد
  • صادرات کالا و خدمات (درصد از تولید ناخالص داخلی): ۳۳ درصد

ویژگی مردم ارمنستان:

با اینکه مسیحیت دین غالب در ارمنستان است اما در این کشور با فضایی فوق‌العاده سنتی روبه رو خواهید شد. اگرچه در این کشور پوششی خاص برای زنان و مردان تعریف نشده است، اما لازم است که در طول اقامت در خاک ارمنستان پوششی موجه و مناسب را انتخاب کنید. مردم ارمنستان خوش‌رو و صمیمی هستند و در معاشرت با خارجی‌ها پیشقدم می‌شوند و سر صحبت را با گردشگران باز می‌کنند

ادامه دارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.